جشنواره برند محبوب
لینک‌های مفید
راهنمای خرید
راهنمای خرید تلویزیون 3 بعدی
راهنمای خرید تلویزیون 3 بعدی

برای خرید تلویزیون سه‌بعدی ابتدا باید آن را به درستی بشناسید و از عملکرد آن باخبر باشید. تلویزیون سه‌بعدی تصاویر، فیلم‌ها و بازی‌ها را به‌صورت سه‌بعدی نمایش می‌دهد و همین نمایش بعد سوم آنها را تا اندازه زیادی جذاب می‌کند. این تلویزیون دو تصویر مجزا از یک صحنه را با زاویه مختلف به چشم شما می‌فرستد و همین امر سبب می‌شود بعد سوم را هم ببینید. همراه تلویزیون‌های سه‌بعدی معمولا عینک‌های مخصوص ارائه می‌شود که به ایجاد تصویر سه‌بعدی با کیفیت مناسب کمک می‌کند. اگرچه این فناوری در ایران نوپاست و هنوز آن‌طور که باید طرفدار پیدا نکرده با این حال اگر خواستید یکی از این تلویزیون‌های سه‌بعدی را انتخاب کنید بهتر است ابتدا چند نکته را درباره آنها بدانید.

- در حال حاضر تلویزیون‌های سه‌بعدی در بازارهای جهانی به دو نوع تلویزیون‌های ACTIVE و PASSIVE تقسیم می‌شوند و بر همین اساس عینک‌های مخصوص این تلویزیون‌ها هم دو نوع هستند. عینک‌های PASSIVE قیمت کمتری دارند و از طرفی تلویزیون‌های PASSIVE کیفیت تصویری به مراتب بهتر از تلویزیون‌های ACTIVE دارند. عینک‌های Passive وزن کمتر و آسایش بیشتری دارند و برق و باتری هم از آنها حذف شده است.

- نکته دیگری که باید در مورد تقسیم‌بندی تلویزیون‌های سه‌بعدی بدانید این است که دسته‌ای از این تلویزیون‌ها تصاویر دو بعدی را به صورت سه‌بعدی نشان می‌دهند و دسته دیگر تنها می‌توانند تصاویری را که از ابتدا به‌صورت سه‌بعدی فیلمبرداری شده را به صورت سه‌بعدی نمایش دهند. در واقع دسته اول تنها تصاویری را می‌توانند به سه‌بعدی تبدیل کنند که با فرمت HD یا FULL HD گرفته شده باشد.

- اندازه نمایشگر تاثیر بسیاری در لذت بیشتر تماشای تصاویر سه‌بعدی دارد. اگرچه شیوه مناسب‌تر انتخاب اندازه نمایشگر مقایسه آن با فضایی است که تلویزیون در آن قرار می‌گیرد با این حال اگر بخواهید تصاویر سه‌بعدی را با کیفیت واقعی که مدنظرتان است تماشا کنید بهتر است از نمایشگرهای بزرگ استفاده کنید. بر همین اساس است که بیشتر تلویزیون‌های سه‌بعدی با نمایشگرهای بزرگ‌تر از 40 اینچ ساخته می‌شوند تا بیننده در هنگام تماشای تصاویر کاملا در آنها غرق شود و حس واقعی بودن را بیشتر تجربه کند.

- برای استفاده از تلویزیون‌های سه‌بعدی به جز عینک‌های سه‌بعدی به پخش‌کننده مخصوص هم نیاز خواهید داشت. منبع تولید تصاویر سه‌بعدی یعنی Blu-ray با قابلیت سه بعدی قدرت و اتصالات لازم را برای فراهم کردن بهترین سیگنال برای تلویزیون شما خواهد داشت. سخت‌افزار جانبی باید به‌طور کامل با تلویزیون شما هماهنگ باشد و کابل‌های مخصوصی هم برای این اتصالات تدارک دیده شده که در هنگام خرید باید از کامل بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

- نکته‌ دیگری که بهتر است قبل از خرید به آن توجه کنید این است که در حال حاضر منابع محدودی با محتوای سه‌بعدی وجود دارند و همین نکته به همراه قیمت بالای آن ممکن است شما را در انتخاب این تلویزیون‌ها مردد کند. بهتر است بدانید این تلویزیون‌ها مانند تمام تکنولوژی‌های نوپای دیگر در مراحل نخست ارائه قیمت بیشتر و منابع کمتری دارد و به مرور زمان با جا افتادن آن در بین کاربران هم قیمت آن تعدیل خواهد یافت و هم منابع بیشتر برای آن تولید خواهد شد. از طرفی هنوز بسیاری از کارشناسان معتقدند استفاده از تلویزیون سه‌بعدی در طولانی‌مدت ممکن است سبب بروز خطراتی برای سلامتی مانند سردرد یا خستگی چشم شود. از این رو بهتر است قبل از انتخاب آن اطلاعات کاملی در مورد ایمنی آن کسب کنید.


منبع :ایران نیدز
http://irantopbrands.org/
چرم وطن
کارنو
طلای جهان