جشنواره برند محبوب
لینک‌های مفید
راهنمای خرید
راهنمای خرید و نگهداری میگو
راهنمای خرید و نگهداری میگو

میگو جزو غذاهای دریایی خوشمزه و پرطرفدار است و به دلیل فواید بالایی که دارد می‌تواند جزو وعده‌های غذایی ثابت باشد. هنگام خرید و نگهداری میگو رعایت چند نکته الزامی است.

الف- خرید:

1. به دلیل قابلیت فساد پذیری بالای میگو، حتماً آن را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.

2.اگر میگوی تازه را برای خرید انتخاب می‌کنید، سر آن را در اسرع وقت جدا کنید. (چون اولین قسمتی است که در میگو فاسد می‌شود سر آن است).

3.میگوهای تازه باید بدن سفتی داشته باشند که به پوسته‌ آن‌ها متصل باشد.

4.پوسته‌ میگوها باید بدون هرگونه لکه و خال سیاه باشد (زیرا این لکه‌ها نشانه فساد گوشت میگو است).

5.پوسته‌ میگوها نباید زردرنگ بوده یا حالت شن مانند داشته باشد (این حالت نشانگر اضافه کردن ماده شیمیائی برای سفید کردن پوسته‌ میگو به آن است).

6.اگر میگوی منجمد می‌خرید، حتماً به علامت پروانه‌ بهداشتی، تاریخ تولید و انقضاء آن توجه کنید.

7.میگوی مرغوب باید بوی آب نمک ملایم (بوی آب دریا) بدهد. حتماً قبل از خرید، میگوها را بو کنید و در صورت داشتن بوی نامطبوع از خرید آن‌ها خودداری کنید.

ب- نگهداری:

از آنجایی که غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو نسبت به دما بسیار حساس هستند، نکته‌ مهم در مورد نگه‌داری آن‌ها، سرد نگه‌داشتن آن‌ها است، بنابراین:

1.بعد از خرید میگو یا سایر غذاهای دریایی، در اسرع وقت آن‌ها را به یخچال برسانید.

2.اگر قرار است میگو از زمان خرید تا رسیدن به یخچال مدت نسبتاً طولانی در خودرو بماند، یک کُلمن حاوی یخ در خودرو بگذارید تا از سرد ماندن و عدم فساد آن مطمئن شوید.

3.معمولاً دمای بیشتر یخچال‌های خانگی کمی بالاتر از دمای ایده‌آل برای نگه‌داری غذاهای دریایی است. یک راه آسان و مطمئن برای رسیدن به دمای مناسب، بسته‌بندی خوب و قرار دادن آن‌ها در یک ظرف حاوی یخ و گذاشتن آن در سردترین جای یخچال است. در ضمن برای حفظ سرمای ظرف، روزانه 1 تا 2 بار یخ آن را عوض کنید. با این روش میگو به مدت 1 تا 2 روز در یخچال قابل نگه‌داری است، اما در اولین فرصت باید مصرف شود.

4.برای نگه‌داری طولانی مدت میگو، آن را به خوبی بسته بندی نمایید و حداکثر تا یک ماه در سردترین جای فریزر نگه‌داری کنید.

5.برای یخ‌زدایی میگو و خارج کردن آن از حالت انجماد، آن را در یک کاسه‌ آب سرد یا درون یخچال قرار دهید. هرگز آن را در دمای اتاق یا با ماکروویو یخ‌زدایی نکنید، چون این کار باعث از دست رفتن رطوبت و مواد مغذی میگو می‌شود.

 


منبع :ایران نیدز
http://irantopbrands.org/
چرم وطن
کارنو
طلای جهان